biuro@projektogrody.pl +48 609 403 510 +48 603 190 636

Oświetlenie

Oświetlenie

Ogród dobrze zaprojektowany będzie cieszyć Twoje oko także nocą. To właśnie oświetlenie ogrodowe pozwala na korzystanie z niego także po zmierzchu. Jeśli będzie odpowiednio dobrane stworzy niepowtarzalny klimat, wydobędzie jego drugie oblicze, a zarazem zapewni poczucie bezpieczeństwa.
 

Dobór oświetlenia w głównej mierze zależy od tego jakie efekty zamierzamy uzyskać. Przed założeniem instalacji elektrycznej powinniśmy zastanowić się, gdzie najczęściej będziemy przebywać po zachodzie słońca oraz przygotować plan.
 
Standardowo oświetlenie instaluje się przy wejściu do domu, przy furtce i innych głównych ciągach komunikacyjnych. W tych miejscach oświetlenie jest wręcz niezbędne, ponieważ najczęściej wykorzystywane. W takich miejscach sprawdzą się punktowe źródła światła zamieszczone np. przy stopniach, czy płaskie lampy wbudowane w nawierzchnię, po której chodzimy. Na ścianach budynku możemy zastosować kinkiety, przy ścieżkach natomiast różnego rodzaju latarenki - od tych przypominających swoim kształtem latarnie z przed kilkudziesięciu lat po bardzo nowoczesne formy.

Mniej uczęszczane zakątki ogrodu oświetlamy okazjonalnie. Miejsca spotkań towarzyskich typu werandy, tarasy czy altany powinny być oświetlone zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej, tak, aby oświetlały stoły, osoby przy nich zasiadające, a równocześnie nie oślepiały swoim blaskiem.

W ogrodzie możemy także podkreślać piękno małej architektury czyli murków, pergoli, strumyków, czy donic z kwiatami. Bardzo ciekawe efekty uzyskamy przy połączeniu światła i wody, montując na dnie oczka wodnego punktowe oświetlenie.

Oprócz efektów wizualnych należy także pomyśleć o aspektach użytkowych oświetlenia. Ogrodowe instalacje oświetleniowe warto wyposażyć w wyłączniki czasowe, które włączą i wyłączą oświetlenie w odpowiednio zaprogramowanych godzinach. Wygodnym rozwiązaniem będą również lampy wyposażone w czujniki ruchu, które zapalają się wówczas, gdy wykryją w pobliżu pojawienie się człowieka, czy pojazdu. Istnieją także na rynku lampy zmierzchowe, które włączają się gdy zapadnie zmrok, a wyłączają gdy robi się widno.

Ta różnorodność rozwiązań w zakresie oświetlenia ogrodowego sprawia, że w naszym zielonym zakątku możemy zdziałać cuda. Podkreślimy zalety naszego domu, zatuszujemy ewentualne jego niedoskonałości, a przy tym stworzymy niezapomniany klimat do spotkań rodzinnych i towarzyskich. Warto więc poświęcić czas na przemyślenie tej ważnej kwestii dotyczącej naszego ogrodu.


Projekt oświetlenia znajduje się zawsze w wykonywanym przez nas projekcie ogrodu.