biuro@projektogrody.pl +48 609 403 510 +48 603 190 636

Tarasy

Tarasy

Delikatny powiew wiatru, pachnący ziołami ogród, popołudniowe cykady świerszczy… Z drugiej strony rodzinny dom, gdzie zgiełk codzienności zmienia się w pozytywne emocje, nastrojowy szept i śmiech dzieci. Wszystko, czego potrzebujesz to taras, który płynnie połączy te dwa światy w osobistą przestrzeń Twoich marzeń...


Budowę tarasu należy zaplanować już na etapie projektowania domu – wyznaczyć jego lokalizację, granice oraz sprecyzować rodzajów materiałów do jego ewentualnego wykończenia.

Taras jest takim punktem naszej posesji, w którym dom zaczyna być ogrodem, a ogród delikatnie przechodzi w dom.

  • Przyjmuje się, że im bardziej zatrzemy granicę między ogrodem a tarasem tym lepiej. Dlatego też taras powinien być oddzielony od domu jedynie niewielkim progiem, a przejście z tarasu do ogrodu powinno być pozbawione wielu stromych schodów, które optycznie oddzielałyby dom.
  • Często taras położony jest powyżej poziomu ogrodu – należy jednak skłaniać się ku temu, aby różnica poziomów nie była zbyt wielka, gdyż zbyt wysoko obsadzony taras bardziej dzieli niż łączy.
  • Planując budowę tarasu warto też zastanowić się nad ewentualnym jego zadaszeniem. Należy wziąć pod uwagę zarówno plusy jak i minusy takiego zadaszenia, a mianowicie dach nad tarasem chroni przed nadmiernym słońcem czy deszczem, ale jednocześnie zacienia okna czy drzwi na ścianie, na której jest usytuowany.
Dlatego właśnie budowę tarasu trzeba dokładnie przemyśleć biorąc pod uwagę konkretną sytuację przestrzenną.