biuro@projektogrody.pl +48 609 403 510 +48 603 190 636

Zaciszny Zakątek

Zaciszny Zakątek

Cechą charakterystyczną ogrodu ma być wytworność i wygoda, a urzeknie nas tutaj dosłownie wszystko...

Część  reprezentacyjna, czyli frontowa jest prosta i stonowana a jednocześnie bardzo elegancka. Została zaprojektowana w ten sposób, aby przez cały rok wyglądała interesująco bez większego nakładu pracy Właścicieli.
Stanowi ją "ogródek"przed domem, który kiedyś był miejscem dla typowych roślin kwitnących , tym razem stał się lokum dla oryginalnego solitera jakim jest niewątpliwie drzewko iglaste, którego pędy są formowane na "bonzai". Zastosować można tutaj naszą rodzimą sonę, jak również bardziej ekskluzywne formowane drzewka z jałowca, cisów czy sosny czarnej. Drzewko podsadzone jest kulistymi formami kosodrzewiny odmiany "Ophir" i kępkami kostrzewy ametystowej. Całość zatopiona w drobnych otoczakach frakcji 2-5cm.

Wszystko do tej pory co zobaczyły nasze oczy to tylko przedsmak tego co nas czeka a znajduje się w części rekreacyjnej – raju do błogiego leniuchowania, aktywnego wypoczynku czy idelanego miejsca do spotkań towarzyskich. Po drodze miniemy jeszcze jodłę balsamiczną zasadzoną w białych otoczakach,   wśród sosen górskich 'Ophir' oraz pięknie kwitnących i pachnących lawend ogrodowych.

Do wspomnianego cudownego miejsca wejdziemy pod mocną drewnianą pergolą po której będzie wiła się  rdestówka Auberta - z rocznymi przyrostami nawet do 6 metrów szybko zazieleni wejście. Poczujemy się tutaj bardzo swobodnie, ponieważ ogród otoczony jest od strony schodów tarasowych formowanym żywopłotem z cisa pośredniego 'Hillii' a rabaty pod ogrodzeniem wkrótce utworzą zieloną ścianę. Jako tło dla krzewów kwitnących i bylin zastosowano na rabatach rośliny iglaste  – sosny, świerki i jodły.

Na podwyższonych rabatach zaproponowano m.in. sosnę bośniacką, świerk kaukaski 'Koster', miłorząb dwuklapowy, tuje zachodnie, cyprysik nutkajski Pendula jako soliter podsadzony lawendami i kostrzewą ametystową. W cieniu natomiast mogą rosnąć parzydła leśne, bordowe żurawki,  pięknie kwitnące różaneczniki. Uzupełnienem nasadzeń będą trawy i byliny oraz mniejsze krzewy.

Przy schodach tarasowych od strony drogi wysypano rabatę białymi otoczakami, w których zanurzono formowane kuliste wieczniezielone bukszpany. Tuż obok na trawniku znajduje się jodła kaukaska, która zimą stanie się pięknym drzewkiem bożonarodzeniowym. Z drugiej strony schodów tarasu, przy pergoli, posadzono krzew magnolii gwieździstej, której piękne rozwijajace się przed rozwojem liści kwiaty będzie można podziwiać zarówno z tarasu jak również od zewnątrz z nad formowanego żywopłotu.

W Ogrodzie ciekawe będzie wszystko – Goście odwiedzający ogród będą chcięli obejżeć jego każdy zakamarek, ale niewątpliwie centrum życia towarzyskiego skupione będzie przy altanie krytej strzechą, tarasie nad taflą wody oraz oczkiem wodnym z dużymi głazami wokół i kaskadą porośniętą bluszczem, po której leniwie spływała będzie woda.

Altana kryta strzechą stanie się wspaniałym miejscem spotkań nie tylko w letnie wieczory, ponieważ zaplanowane wokół drewniane ścianki na wysokość około 1m stworzą przytulną atmosferę również w chłodniejsze dni, a dodatkowo można będzie umieścić na nich donice z pelargoniami lub innymi sezonowymi kwitnącymi roślinami.  Ponadto będzie znajdował się tutaj grill z gotowych elementów, drewniany stół i ławy do biesiadowania. Tuż przy altanie zaplanowano posadzenie glediczi trójcierniową jako pnącze wspinające się po drewniaych balach, obsypane latem długimi zwsającymi kiściami kwiatów, trawy szumiące przy wietrze oraz jako ciekawy barwny element buk zwyczajny 'Rohan Obelisk'. Łącznikiem między altaną a oczkiem wodnym będzie taras z drewna egzotycznego lekko unoszący się nad taflą wody, który nada miejscu jeszcze bardziej przytulny charakter.

Uzupełnieniem będzie roślinność wodna, bagienna jak i przybrzeżna oczka wodnego, która będzie zapraszała gości z krainy owadów i płazów czy nawet gadów. W dzień może zawitają do nas kolorowe ważki czy motyle, przywędruje z nikąd żółw, a wieczorem usłyszymy koncert rechoczacych żab?
W stabilizacji biotopu oczka wodnego wsomogą nas rozwiązania firmy Oase (filtracja, lampa UV, biopreparaty). 

Rabaty wyściółkowane są korą z obrzeżami z kostki granitowej 10cm x 10cm (nie jest proponowana mniejsza kostka ze wzgledu na przestronną powierzchnię ogrodu).
Rabaty wyłożone są matą zabezpieczajacą wzrost chwastów (94g) i wysypane korą. Dla urozmaicenia część rabat wysypana jest otoczakami frakcji 20-50mm koloru białego i zółtego. Na rabatach porozrzucane są większe pojedyncze kamienie, szczególnie w cześciach z roślinami iglastymi                              i wrzosowymi.

Ogród należy do rodzaju "inteligentnych" - został podświetlony, by wyeksponować atrakcyjne egzemplarze, podświetlić oczko wodne oraz stworzyć wyjątkowy nastrój. Na rabatach rozłożono linie kroplujące, trawnik zaś podlewany jest zraszaczami  w wyznaczonych miejscach firmy Rain Bird, K-Rain. Automatycznie jest sterowana filtracja i oświetlenie.
powrót